Rodzaje lodówek – czym się różnią?
Data publikacji 21 listopada 2020Jednym ze sprzętów, bez którego nie może obyć się kuchnia w żadnym domu, jest lodówka. Nie każda jednak spełni oczekiwania wszystkich. Z tego powodu przed kupnem warto zastanowić się, czego właściwie nam potrzeba i jakie są rodzaje lodówek.
Lodówka wolnostojąca czy lodówka do zabudowy?
Na to kluczowe pytanie należy odpowiedzieć sobie w pierwszej kolejności, ponieważ nie każda lodówka nada się pod zabudowę. W przypadku wyboru lodówki wolnostojącej tak naprawdę ogranicza nas jedynie ilość miejsca, którą dysponujemy. Warto pamiętać, że one też mogą dobrze wyglądać i wpasować się w styl kuchni. Jeżeli jednak komuś zależy na ukryciu jej i sprawieniu, by kuchnia była jednolita, wówczas zabudowana lodówka będzie odpowiednia.
Lodówki do zabudowy
Zazwyczaj są mniejsze od lodówek wolnostojących. Możemy je najczęściej (lecz nie tylko) znaleźć w wymiarach 177,6 cm. wysokości, 55 cm. szerokości i 55 cm. głębokości. Modele do zabudowy występują zarówno w formie jednodrzwiowej (niewielka zamrażarka znajduje się wewnątrz lodówki, na górze), jak i dwudrzwiowej z oddzieloną chłodziarką oraz zamrażarką. Fronty mogą być przymocowane do lodówki na dwa sposoby. Pierwszy z nich to front montowany na suwnicy (tańsze rozwiązanie, lecz niezbyt estetyczne), a drugi to front montowany bezpośrednio na drzwiach.
Rodzaje lodówek wolnostojących
Lodówki jednodrzwiowe – jedne z najtańszych, mogą (ale nie muszą) posiadać zamrażarkę w środku urządzenia. Można znaleźć je w praktycznie każdej wielkości.
Lodówki dwudrzwiowe (chłodziarko-zamrażarki) – istnieją trzy typy takich lodówek: z zamrażarką na górze, z zamrażarką na dole, z zamrażarką z jednej strony i chłodziarką z drugiej (typ side by side). Lodówki z zamrażarką na górze są z tego grona najtańsze i będą odpowiednie dla osób, które nie potrzebują duże miejsca w zamrażarce. Drugi typ to najpopularniejsze lodówki, które występują w różnych wielkościach. Droższe modele posiadają funkcję No Frost i komorę świeżości oraz dobrą klasę energetyczną. To najbardziej odpowiedni i praktyczny wybór dla osób, które nie potrzebują ogromnej lodówki.
Typ side by side oferuje znacznie większa zamrażarkę niż dwa poprzednie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to duże urządzenie i nie wszędzie się zmieści. Część chłodząca i mrożąca nie są równe. Pierwsza jest szersza, więc nie trzeba się martwić, że nagle to w niej zabraknie miejsca na rzecz zamrażarki. W droższych modelach w zamrażarce będzie obecna kostkarka (niektóre modele wymagają podłączenia do wody, by móc produkować kostki lodu).
Lodówki typu French door – charakterystyczna jest dla nich zamrażarka szufladowa. Rozmiarem przypomina lodówkę side by side, lecz zazwyczaj jest droższa. Wnętrze chłodziarki jest funkcjonalne (komora zero, komora świeżości i wiele innych), jednak zamrażarka to jedna wielka szuflada. Zatem wszystko leży w niej obok siebie i ciężko cokolwiek znaleźć.
Multi door (lodówki trzy- i czterodrzwiowe) – wnętrze chłodziarki przypomina wnętrze lodówki French door, lecz zamrażarka jest o wiele bardziej funkcjonalna. Modele czterodrzwiowe dają możliwość zamiany jednej części zamrażarki w komorę zero. Taka lodówka najlepiej sprawdzi się dla dużej rodziny.