Obiektywy do aparatu – różnice i kwestie warte rozważenia przed zakupem
Data publikacji 28 listopada 2020
Wraz z upowszechnieniem się dostępu do aparatów fotograficznych, fotografia traktowana jako hobby lub praca zarobkowa cieszy się rosnącą popularnością. Wiele początkujących osób ma wątpliwości dotyczące przede wszystkim sprzętu fotograficznego. Jedno z często zadawanych pytań to: „jaki obiektyw do aparatu wybrać?”.
Rodzaje obiektywów
Obiektywy do aparatu najczęściej dzielone są na trzy grupy: szerokokątne ( o najszerszym polu widzenia), obiektywy standardowe ( dają obraz zbliżony do pola widzenia ludzkiego oka) oraz teleobiektywy ( znacznie przybliżają obiekty widziane przez aparat). Przyjmuje się, że ogniskowa obiektywów szerokokątnych nie przekracza 35mm, obiektywów standardowych ma wartość około 50 mm, a teleobiektywy to wszystkie obiektywy o wartości ogniskowej większej niż około 80 mm. Ogniskowa obiektywu może być stała – obiektyw taki nie daje możliwości zbliżania lub oddalania obrazu, lub zmienna – umożliwiająca „zoomowanie” znane z aparatów kompaktowych i tych dostępnych w telefonach komórkowych.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze?
Wybór właściwego obiektywu do aparatu wymaga rozważenia kilku kwestii i jest decyzją całkowicie subiektywną. Przede wszystkim należy zastanowić się co mamy zamiar fotografować. Obiektywy o rożnych ogniskowych i rożnych parametrach w jednych warunkach sprawdzą się lepiej a w innych gorzej. Jeżeli mamy zamiar zająć się na przykład astrofotografią, warto rozważyć zakup obiektywu szerokokątnego o dużym otworze przysłony, a jeśli interesuje nas sport, dobrym wyborem będzie zmiennoogniskowy teleobiektyw z wbudowaną stabilizacją obrazu. Warto także zwrócić uwagę na ergonomię oraz budowę obiektywu. Jeżeli chcemy nosić aparat na ramieniu podczas wielogodzinnych wędrówek, obiektywy do aparatu, które ze sobą zabierzemy nie powinny być zbyt ciężkie ani zajmować dużo miejsca. W takim przypadku warto zastanowić się nad zakupem obiektywów stałoogniskowych, które z reguły są mniejsze i lżejsze. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że są najczęściej tańsze od „zoomów”.
Obiektyw stałoogniskowy czy „zoom”?
Zarówno obiektywy stałoogniskowe, jak i te umożliwiające jej zmianę, mają swoje wady i zalety. Obiektyw zmiennoogniskowy jest bardziej uniwersalny. Wyposażenie się w obiektyw o zakresie ogniskowych 18 – 200 mm pozwoli nam na fotografowanie w każdej sytuacji, bez względu na to czy chcemy zrobić zdjęcie wnętrza niewielkiego budynku, czy też ptaka siedzącego na gałęzi oddalonego drzewa. Jeżeli lustrzankę cyfrową kupiliśmy w zestawie z obiektywem, warto zwrócić uwagę jakich ogniskowych używaliśmy dotychczas najczęściej – informacje takie są zawarte w metadanych plików. Jeżeli przeglądając zdjęcia zaobserwowaliśmy, że jakaś wartość ogniskowej często się powtarza, warto rozważyć zakup obiektywu stałoogniskowego. Obiektywy takie zapewniają większą kulturę pracy z aparatem oraz bardziej intuicyjną obsługę. Są to najczęściej konstrukcje prostsze od zoomów co gwarantuje ich niezawodność. Obiektyw stałoogniskowy często daje ostrzejszy obraz od swojego zmiennoogniskowego odpowiednika.
Przy wyborze obiektywów do aparatu należy wziąć pod uwagę wiele kwestii związanych zarówno z samym urządzeniem, jak i stylem zdjęć oraz charakterem fotografowanych obiektów. Jest to wybór całkowicie subiektywny i powinien być dostosowany do preferencji kupującego.