Jaki głośnik bezprzewodowy? Najważniejsze porady
Data publikacji 25 listopada 2020
Głośnik bezprzewodowy to rewelacyjnie rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie sprawdzi się tradycyjny głośnik podłączany do wzmacniacza. Problem jednak w tym, że mało kto wie, jak taki głośnik wybrać. Jest to urządzenie stosunkowo nowe na rynku i jeszcze niezbyt popularne, co powoduje, że określenie cech i parametrów, które są kluczowe podczas jego używania, nie jest jeszcze dobrze poznane. Jaki głośnik bezprzewodowy wybrać, aby był to wybór możliwie najlepszy?
Sposób komunikacji
Podczas wybierania głośnika bezprzewodowego kluczową sprawą jest określenie tego, w jaki sposób ma się on komunikować ze źródłem dźwięku. Muzyka może być nadawana z telewizora, komputera czy też telefonu komórkowego. Chodzi jednak o to, aby określić to, w jaki sposób głośnik ma się z tymi urządzeniami łączyć.
Najpopularniejszym rozwiązaniem są głośniki bluetooth, które mają te ogromną zaletę, że są najbardziej uniwersalne, a także istnieje możliwość korzystania z nich poza domem. Drugim rozwiązaniem jest domowa sieć Wi-Fi. Jest to model, który może być wykorzystywany jedynie w domu i służy do ograniczenia ilości przewodów w mieszkaniu.
W przypadku wybierania jednego z tych rodzajów komunikacji trzeba zwrócić uwagę na to, jak duży posiadają one zasięg, czyli inaczej mówiąc, jak daleko może być ustawiony głośnik od źródła nadającego dźwięk.
Źródło zasilania
W przypadku kupowania głośników bezprzewodowych liczyć się trzeba z tym, że nie będą one podłączone bezpośrednio do energii elektrycznej. Powoduje to, że muszą być zasilane w inny sposób. Jaki będzie najlepszy? Na rynku spotkać można urządzenia, które zasilane są albo bateriami, albo też z akumulatora. Co oznacza jedno i drugie rozwiązanie? Baterie, choć są mniej pojemne i wystarczają na zdecydowanie krótszy czas działania, bardzo szybko można wymienić na zupełnie nowe. W przypadku akumulatora jest to o wiele trudniejsze. Mimo to, że starcza on na bardzo długi czas działania głośnika, to jednak prędzej czy później się on rozładuje. W przypadku bycia w plenerze oznaczać to będzie brak możliwości naładowania go, co rzecz jasna zakończy korzystanie z głośnika.
Moc głośnika
Gdy ma się już wybraną metodę komunikacji oraz źródło zasilania, można następnie przejść już do nieco bardziej typowych cech dla głośników. Mowa tu jest o mocy, którą będzie on posiadał. Określa to w głównej mierze to, jak dany głośnik będzie głośny. Teoretycznie warto wybiera modele o jak największej mocy, lecz liczyć się trzeba, z tym że oznaczać to będzie po pierwsze wzrost ceny, a także wzrost rozmiarów danego głośnika.
Stereo czy mono
Kolejną bardzo ważną kwestią, jaką należy rozważyć, jest zdecydowanie się na model mono, czyli jeden głośnik, lub też stereo, czyli dwa głośniki. Rzecz jasna model stereo będzie o wiele lepszy, lecz z drugiej strony także większy, a co najważniejsze o wiele droższy. Model mono jest mały i tani, lecz niestety nie daje tak dużej przyjemności ze słuchania na nim muzyki, co na wersji stereo. Wszystko w tym wypadku jednak zależy od tego, co konkretnie się chce od danego głośnika uzyskać.