Jak wybrać żelazko, czyli nowoczesny sprzęt do prasowania
Data publikacji 14 listopada 2020
Patrząc na dzisiejsze żelazka, wiele starszych gospodyń domowych złapie się za głowę. Dlaczego? Bo te urządzenia w niczym już nie przypominają swoich „braci” sprzed wielu lat. Stały się bowiem niezwykle funkcjonalnymi sprzętami (które do swojej pracy niekoniecznie wymagają przewodu). Jak wybrać żelazko, aby być z niego zadowolonym?
Nowoczesne żelazka – budowa i najważniejsze parametry
Wchodząc na strony popularnych sklepów (jak chociażby Media Markt) znajdziemy tam kilkadziesiąt przeróżnych modeli żelazek. Jednym z parametrów, na który zwraca się uwagą, jest ich moc. Ale nie musi być ona bardzo duża. Do użytkowania domowego, raz na jakiś czas, w zupełności wystarczy przedział od 2200 do 2700 W. Bardziej liczy się najnowsza technologia, dzięki której można prasować jednocześnie efektownie i bardzo efektywnie!
Przyjrzyjmy się najpierw stopie żelazka. To najważniejszy element tego urządzenia. Z czego jest obecnie wykonany? Najczęściej spotyka się stopy ceramiczne. Są one odporne na wszelkie zarysowania i mają dobry poślizg. Niezłym wyborem są również stalowo-aluminiowe. Takie się szybko nagrzewają i pozwalają na łatwe prasowanie, choć wymagają delikatności w trakcie użytkowania. Są jeszcze teflonowe (wygodne, dobrze prowadzi się je po tkaninie) oraz te z wyższej cenowej półki: szklane i szafirowe (odporne na zniszczenie).
Istotnym parametrem jest natężenie wytwarzania pary. Dzięki niemu prasowanie może stać się przyjemną czynnością. Chodzi o to, aby
błyskawicznie „pokonać” największe zagniecenia. Dzisiejsze żelazka
wytwarzają ją na poziomie około 40-45 g/min (to ilość pary mierzonej w gramach w czasie jednej minuty prasowania).
Inne ciekawe funkcje
Jak wybrać żelazko? Patrząc jeszcze na wbudowane dodatkowo funkcje. Jedną z nich jest np. samooczyszczanie z kamienia. Na czym ona polega? To proste. Na wydmuchiwaniu pod ciśnieniem wody z pełnego zbiornika na wodę. W ten sposób nagromadzony w kanalikach parowych osad szybko znika.
Kolejna przydatna funkcja to blokada kapania. Dzięki niej odcinany jest
dopływ wody w przypadku zbyt niskiej temperatury. To sprawia, że na ubrania lub deskę do prasowania nie kapie woda. Świetnie, jak żelazko będzie też wyposażone w tzw. system antywapienny (specjalny filtr blokuje osadzanie się kamienia we wnętrzu).
Często, wychodząc z mieszkania, zastanawiamy się, czy na pewno wyłączyliśmy żelazko. Na szczęście jest pewna opcja, która będzie czuwać nad naszą pamięcią. To funkcja o nazwie Auto-Shut (inaczej i potocznie znana jako: „strażak”). Wyłączy ona sprzęt do prasowania po około 30 sekundach (jeżeli jest on zostawiony w pozycji poziomej) lub po kilku minutach (w pozycji pionowej).
Podsumowanie!
Czas na podsumowanie tematu: jak wybrać żelazko. Zapomnijmy o liczbie watów. Nie ona jest tu najważniejsza. Przecież kilka sekund w szybkości nagrzania żelazka nie wpłynie bezpośrednio na samą jakość prasowania.
Wybierajmy więc modele o optymalnej mocy, która nie przekracza 2700 W. Poza tym takie, które mają stopę odporną na zarysowania oraz przypalenia. Niech nie zabraknie w nich wyrzutu pary na minimalnym poziomie oraz pojemnika na wodę o pojemności minimum 250 ml.