Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Jak pracować z foamiranem

Jak pracować z foamiranem?

Data publikacji 20 września 2021

Pięknie zdobione szkatułki, różnego rodzaju puzderka, a także ramki na zdjęcia czy kartki okolicznościowe. Wszystkie te przedmioty często udekorowane są ręcznie robionymi kwiatami, do złudzenia przypominającymi żywe. Sekretem ich pięknego, naturalnego wyglądu jest foamiran. Czym jest i jak wykorzystać go w codziennej pracy? Dowiesz się z naszego wpisu!

Co to jest foamiran?

Mianem foamiranu nazywamy niezwykle cienkie i miękkie tworzywo, w dotyku przypominające aksamit. Oprócz pięknego wyglądu i różnorodności kolorystycznej, zachwyca wyjątkową plastycznością, przez co umożliwia odzwierciedlenie naturalnych płatków kwiatów. Z uwagi na bogactwo zalet, foamiran jest używany w wielu technikach rękodzieła, jednak największą popularnością cieszy się przy tworzeniu kwiatów. Zarówno te małe, jak i nieco większe wyglądają imponująco – całkowicie odbiegając od standardowych, sztucznych ozdób, rodem z lat 90.

Jak zacząć swoją przygodę z foamiranem?

Tworzenie kwiatów w foamiranie jest stosunkowo łatwe. Prace rozpoczynamy od wycięcia kształtów płatków, które w dalszych etapach będą odpowiednio obrabiane. Czym wycinać? Jak się okazuje, możliwości jest kilka. W zależności od własnych umiejętności i wyposażenia pracowni, piankę można wycinać nożyczkami, maszynką do wykrojników lub wykrojnikami, jednak bez użycia maszynki. Tak przygotowane płatki można następnie poddać barwieniu i cieniowaniu. Świetnie do tego sprawdzą się pastele suche lub mokre, tusze lub farby.  W tym zakresie także panuje pełna dowolność.

W dalszej kolejności należy przystąpić do formowania kształtów. Aby kwiaty z foamiranu wyglądały na naturalne, można skorzystać z metody na gorąco lub zimno. Pierwsza polega na tym, że piankę podgrzewa się żelazkiem lub nagrzewnicą, a potem ręcznie nadaje jej się kształt. Pomocne w tym celu okazują się specjalne formy, określane również mianem moldów. Posiadają kształt płatków i listków (mają nawet żyłki i wszystkie, typowe dla kwiatów wgłębienia), a co więcej, są dostępne w różnych wielkościach i rodzajach płatków. Dzięki nim kwiaty z foamiranu wyglądają jeszcze bardziej realistycznie! W metodzie „na zimno” piankę formuje się ręcznie – poprzez gniecenie, rolowanie, skręcanie itp. Dopiero tak „wymiętoszone” płatki skleja się klejem, np. na gorąco.

Kolory, ach te kolory!

Foamiran jest ceniony pod wieloma względami. Jednym z nich jest duża różnorodność kolorystyczna, która zezwala na popuszczenie wodzy fantazji – nawet początkującym artystom! W zależności od własnych preferencji, można zdecydować się na żywe, jak i pastelowe odcienie.

Redakcja magicznaplaneta.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?