Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś
Elektronika dysk ssd

Dysk SSD – wady i zalety

Data publikacji 15 czerwca 2022

Dyski SSD w dużej mierze wyparły już używane przez lata w komputerach osobistych tradycyjne dyski twarde. Działają w zupełnie inny sposób i w odróżnieniu od HDD wykorzystujących głowice i obrotowe talerze nie posiadają części ruchomych. Na czym polegają zalety dysku SSD? Czy to rozwiązanie ma jakieś wady? Kiedy warto postawić na tradycyjny dysk twardy?

Jak działa dysk SSD?

Jeszcze kilka lat temu standardem w komputerach osobistych były dyski HDD, czyli tak zwane dyski twarde. Zgodnie z nazwą urządzenia ich działanie opiera się na wirującym z bardzo dużą prędkością talerzu. Za odczytywanie i zapisywanie danych odpowiadają głowice elektromagnetyczne. Nie trzeba być wieloletnim użytkownikiem komputera, aby wciąż pamiętać charakterystyczny dźwięk pracującego dysku.

Dysk SSD, chociaż pełni w komputerze dokładnie tę samą funkcję, działa na zupełnie innych zasadach. Informacje są przechowywane na kościach pamięci Flash. Za pracę dysku odpowiada kontroler dystrybuujący dane – adresuje komórki pamięci i  zajmuje się szyfrowaniem oraz korekcją błędnych zapisów. Dysk SSD jest umieszczany w komputerze przy pomocy złącza komunikacyjnego będącego jednocześnie złączem zasilania. Działanie pamięci Flash można porównać do pamięci operacyjnej – z tą różnicą, że do gromadzenia danych nie potrzebuje ona zasilania.

Na czym polegają zalety dysku SSD?

Taka konstrukcja dysku SSD naturalnie przekłada się na jego ogromne zalety w porównaniu do dysków twardych. Wśród nich należy wymienić:

  • Zdecydowanie wyższą szybkość zapisu i odczytu danych – we współczesnych modelach sięga ona nawet kilkudziesięciu gigabitów na sekundę, ponieważ dysk nie jest ograniczony prędkością obrotu talerza ani ruchami głowicy.
  • Bezgłośną pracę – determinuje ją brak ruchomych części. Użytkownikom przyzwyczajonym do ciszy dźwięki „twardzieli” mogłyby przeszkadzać.
  • Odporność na uszkodzenia – urządzenie nie posiada ruchomych części i choćby z tego względu jest mniej awaryjne. Ogranicza to groźbę utraty danych.
  • Niższe zużycie energii – dość ważny parametr w przypadku laptopów, których właścicielom zależy na mobilności, a więc jak najdłuższym czasie pracy urządzenia na jednym ładowaniu baterii.

Jakie wady ma dysk SSD?

Praktycznie jedyną wadą dysku SSD w porównaniu do tradycyjnego dysku twardego jest wciąż wyższa cena. Dysk SSD o identycznej pojemności potrafi być nawet kilkukrotnie droższy od swojego starszego odpowiednika. Na tę wadę można spojrzeć także z nieco innej perspektywy – za tę samą cenę zyskujemy dysk o mniejszej pojemności.

Mimo wszystko dyski SSD zdominowały rynek, chociaż do dzisiaj modele HDD mają pewny wpływ. Przy ograniczonym budżecie można zdecydować się na pewien kompromis w postaci kombinacji SSD + HDD. W tym duecie dysk SSD o relatywnie niskiej pojemności (przynajmniej 256 GB) odgrywa rolę dysku systemowego z zainstalowanym systemem operacyjnym i oprogramowaniem. Bardziej pojemny dysk HDD może natomiast służyć do zapisywania danych, na przykład zdjęć i filmów.

Planujesz wymianę dysku w MacBooku na nowoczesne i wydajne dysk SSD? Sprawdź ofertę MacForce – profesjonalnego serwisu urządzeń Apple w Warszawie: https://www.macforce.pl/.

Redakcja magicznaplaneta.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?