Strona główna
Multimedia
Tutaj jesteś
Multimedia magazyn

Dbanie o czystość nie musi być praco- i czasochłonne

Data publikacji 15 kwietnia 2021

Coraz większe hale produkcyjne czy magazynowe zmusiły do szukania nowych rozwiązań. Jedną z dziedzin jakie trzeba było usprawnić to sprzątanie tak dużych powierzchni. Na szczęście przyroda nie znosi próżni, dlatego powstały tak zwane szorowarki. Nazwa brzmi bardzo profesjonalnie i niektórym może wydawać się, że jest to zupełnie nowy wynalazek, którego jeszcze długo nie zobaczy się na własne oczy. Błąd! Maszyny te widziała większość z nas, jeżeli nie wszyscy.

Co to takiego?

Najprościej rzecz ujmując to urządzenia do dokładnego szorowania różnego rodzaju powierzchni płaskich. Najczęściej spotyka się je w postaci dużych wózków z obracającymi się szczotkami. Widzieli je praktycznie wszyscy, którzy mieli okazję pracować w jakiejś hali produkcyjnej, przebywać w hotelu lub robić zakupy w supermarkecie. Współczesne szorowarki mają coraz bardziej kompaktową budowę, dlatego znajdują także zastosowanie w małych biurach, a czasami nawet w domach. Jest to bardzo przydatne i szybkie rozwiązanie.

Duże hale wymusiły wynalezienie sprzętu, który zastąpiłby kilka czy nawet kilkanaście osób zatrudnionych do sprzątania. To bardzo zmniejsza koszty utrzymania. Kiedy te urządzenia już przyjęły się na rynku, zaczęto je coraz bardziej rozwijać i profesjonalizować. Oznacza to, że teraz mają one znacznie szersze zastosowanie jeżeli chodzi nie tylko o wielkość powierzchni, ale także jej rodzaj po jakiej się poruszają. Obecnie dostępne są szorowarki, które z powodzeniem doczyszczą dywan, schody, parapety oraz inne płaskie powierzchnie.

Jak zbudowane są szorowarki oraz jakie mamy ich rodzaje?

Najważniejszym elementem urządzeń tego typu jest głowica, która wprawia w ruch elementy czyszczące. Znajduje się ona w korpusie maszyny. Kolejną częścią są dysze, które rozprowadzają wodę ze środkiem myjącym, nabłyszczającym lub szamponem (na przykład w przypadku dywanów i wykładzin chętnie stosowanych w hotelach i pensjonatach). Skoro są dysze to nie może także zabraknąć zbiornika na wyżej wymienione płyny. Ostatnim ważnym elementem, który znajduje się na wyposażeniu prawie każdej szorowarki jest panel sterowania umieszczony na końcu drążka/kolumny kierowniczej.

Można wymienić kilka podstawowych rodzajów takich maszyn. Na przykład ze względu na budowę dzielimy je na jednotarczowe, dwutarczowe oraz walcowe. W każdym z tych przypadków chyba nie trzeba tłumaczyć na czym polegają różnice. Najpopularniejszym rodzajem szorowarek jest ta posiadająca dwie tarcze.

Redakcja magicznaplaneta.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?