Żelazko parowe – wady i zalety.
Data publikacji 20 listopada 2020
Nowoczesne żelazka parowe z roku na rok zyskują popularność. Dzięki swojej skuteczności stały się obowiązkowym wyposażeniem każdego domu, gdzie idealnie wyprasowane, bez żadnych zagnieceń tkaniny to marzenie każdej perfekcyjnej pani domu.
Czym jest stacja parowa?
Na początek warto wyjaśnić czym jest wspomniana stacja parowa. Generator pary to specjalny rodzaj żelazka, którego para wodna wytwarzana jest w specjalnym „bojlerze”, który generuje ją pod bardzo wysokim ciśnieniem. Stopa żelazka połączona jest ze stacją długim i grubym przewodem, w którym umiejscowiona jest rurka przekazująca parę. W stacji – czyli w generatorze znajduje się zbiornik na wodę, który należy uzupełniać – w niektórych modelach można uzupełniać wodę nawet w trakcie pracy żelazka. W rezultacie, prasowanie odbywa się tylko i wyłącznie za pomocą gorącej pary wodnej – bez potrzeby dociskania gorącego żelazka do tkaniny.
Jeszcze do niedawna żelazka parowe były wybierane głównie przez światowej sławy krawców. Korzystano z nich podczas pokazów mody, gdzie potrzebowano szybkiego, skutecznego i profesjonalnego prasowania. Obecnie urządzenie parowe to niezbędne wyposażenie w wielu dużych rodzinach, gdzie zbiera się ogromna sterta ubrań, których nikt nie ma ochoty, ani czasu prasować.
Zalety i wady żelazka parowego
Tak ja już wspomniano, w stacji parowej w przeciwieństwie do tradycyjnych żelazek, głównym elementem prasującym jest para wyrzucana pod dużym ciśnieniem ze stopy żelazka. Prasowanie parą pozwala na delikatne i zdecydowanie szybsze prasowanie nawet najtrudniejszych zagnieceń. Dodatkowo tkaniny dłużej zachowują swoją żywotność, ponieważ nie wycierają się tak szybko pod wpływem tarcia ciężkim i gorącym żelazkiem.
Urządzenia parowe idealnie sprawdzają się dla osób, które często prasują duże ilości ubrań. Pomimo tych wszystkich zalet – żelazka te mają również swoje wady. Pomimo tak wysokiej popularności i wielu dostępnych modeli na rynku – stacje parowe nadal są bardzo drogie. Dodatkowo, aby móc prasować takim urządzeniem, niezbędna jest specjalna deska do prasowania wykonana z odpowiedniego i wytrzymałego materiału. Poza tym cały komplet jest ciężki i zajmuje bardzo dużo miejsca – zdecydowanie nie jest to korzystne rozwiązanie dla osób ceniących sobie kompaktowe rozwiązania. Warto również dodać, że urządzenia te nie należą do najcichszych. Charakterystyczny i głośny syk wydobywający się ze stopy żelazka podczas wyrzucania pary, może być delikatnie irytujący dla pozostałych domowników.
Na jakie modele zwrócić uwagę?
W sieci można znaleźć wiele list rankingowych, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniego modelu. Warto również przeczytać opinie innych użytkowników – cenne uwagi doświadczonych posiadaczy mogą uchronić przed kupnem wadliwego urządzenia.
Zatem jaki model żelazka wybrać ? Wbrew pozorom ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Na rynku istnieje wiele modeli godnych uwagi, przyciągających uwagę klientów swoimi parametrami. Pomijając kwestie finansowe, wybór modelu zależy tylko i wyłącznie od potrzeb kupującego.