Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś
Technologia ocieplanie budynków

Ocieplanie budynków – krok po kroku

Data publikacji 29 stycznia 2021

Właściwe wykonanie ocieplenia budynków zapewnia szczelną izolację termiczną i akustyczną pomieszczeń. Takie prace remontowe pozwalają uniknąć znacznych strat ciepła, a co za tym idzie – przyczyniają się do oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Jak wykonuje się prawidłowe ocieplanie?

Ocieplanie budynków metodą ETICS

Jedną z najpopularniejszych metod ocieplania budynków jest system ETICS (kiedyś znany pod nazwą BSO). W wersji podstawowej tej metody wyróżnia się konkretne materiały wykończeniowe:

  • uniwersalny klej mineralny,
  • farba podkładowa,
  • płyty styropianowe,
  • tynk cienkowarstwowy.

Rozszerzone systemy ocieplania budynków obejmują także zastosowanie specjalnych materiałów termoizolacyjnych (takich jak np. wełna mineralna), sprawdzonych preparatów do gruntowania ścian czy farby elewacyjne zapewniające estetyczne wykończenie ocieplanego budynku. 

Przygotowanie podłoża

Pierwszym etapem prac w systemie ocieplenia budynku jest właściwe przygotowanie powierzchni – przede wszystkim tak, by była ona sucha, równa, oczyszczona z kurzu i brudu. Jeszcze przed zamontowaniem materiału termoizolacyjnego należy przeprowadzić próbę przyczepności. Gotową pod ocieplenie powierzchnię warto także wyrównać, zreperować zaprawą murarską, wysuszyć i zagruntować. 

Zaprawa i mocowanie izolacji

Kolejnym punktem w procesie ocieplania budynku jest właściwe przygotowanie zaprawy. Proporcje są zależne od zaleceń producenta, których należy bezwzględnie przestrzegać. Mieszankę kleju i wody należy rozrabiać przy pomocy wiertarki z mieszadłem. Uzyskana konsystencja gotowej zaprawy powinna być jednolita.

Montaż płyt izolacyjnych przebiega w następujący sposób: na początku należy nałożyć klej na płytę metodą pasmowo-punktową, a później bezzwłocznie przykleić ją do ściany i uderzyć pacą w celu dociśnięcia płyty. 

Kołkowanie styropianu i wykonanie warstwy zbrojnej

W niektórych sytuacjach dwa dni po ułożeniu płyt rzędami (od dołu do góry) zaleca się wykonać kołkowanie styropianu. Proces polega na mechanicznym mocowaniu płyt styropianowych do elewacji budynku. Po tym etapie istotne jest odpowiednie zabezpieczenie izolacji termicznej przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. W tym zakresie wykonuje się warstwę zbrojną. 

Gruntowanie, tynkowanie i malowanie ocieplonego budynku

Ostatnim etapem prac jest wykończenie elewacji. Przy gruntowaniu należy pamiętać, żeby rozprowadzać podkład równomiernie za pomocą pędzla lub wałka. W niektórych sytuacjach stosuje się również natrysk mechaniczny. Rodzaj tynku zależy od indywidualnych oczekiwań i efektów wizualnych (do wyboru jest m.in. faktura „baranek” lub „kornik”). 

Malowanie elewacji ocieplonego budynku również można przeprowadzić wałkiem, pędzlem lub metodą natryskową. Chcąc osiągnąć zamierzony efekt i dobre krycie, warto położyć co najmniej dwie warstwy farby elewacyjnej. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw należy zachować co najmniej 6-godzinny odstęp. 

Właściwie ocieplone budynki mieszkalne, firmowe, przemysłowe lub publiczne są gwarancją dobrej izolacji termicznej i akustycznej, które wpływają na komfort użytkowania danej nieruchomości oraz niższe koszty za ogrzewanie. Do wykonania tych prac warto zatrudnić profesjonalną ekipę wykończeniową.

Redakcja magicznaplaneta.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?