Wybór pralki – na co zwrócić uwagę?
Data publikacji 28 października 2020
W obecnych czasach już niemal nikt nie wyobraża sobie prania ręcznego, dlatego posiadanie pralki jest tak istotne. Czym jednak kierować się, kupując nową i czytając o setkach różnych modeli?
Ładowność pralki
Jest to pierwsze kryterium, które powinno znacząco ułatwić wybór pralki. Standardowa ładowność to 6 kg, ale można znaleźć również modele mieszczące 4-5 kg (jest ich już coraz mniej). Na te o ładowności 4 km należy decydować się jedynie wtedy, gdy po prostu nie mamy miejsca na większą pralkę. Istnieją również modele z większą pojemnością. Te do 8 kg bez trudu sprawdzą się w rodzinach czteroosobowych. Istnieją nawet pralki z ładownością 11 kg, które posłużą jeszcze większym rodzinom.
Rodzaje pralek
Wirówka – teraz już praktycznie nieużywana, chociaż znajdzie się ją w niektórych domach. To wydatek rzędu kilkuset złotych nieoferujący żadnych dodatkowych funkcji. Z uwagi na niski załadunek i obroty sprawdzi się ewentualnie na działce, na której nie przebywamy wiele dni z rzędu, lecz czasem przydałoby się coś tam wyprać.
Pralki ładowane od góry (topy) – ten sposób ładowania często występuje w wąskich pralkach. Sprawdzą się one w miejscach, gdzie nie ma przestrzeni na co chwilę otwierane drzwiczki. Minusem jest to, że na taką pralkę nie można nic położyć
Pralki ładowane od frontu – najpopularniejsza z tych trzech opcji, a w związku z tym to takich pralek jest najwięcej na rynku. Ich zaletą jest to, że posiadają największą ilość opcji i dodatkowych programów.
Pralko-suszarka – zupełnie inne urządzenie łączące w sobie właściwości aż dwóch. Prawdopodobnie cena będzie większa niż w przypadku zwykłych pralek, a wyjęte z takiej suszarki ubrania pogniecione, jednak nie w każdym mieszkaniu jest miejsce na rozwieszenie mokrego prania.
Klasa energetyczna i zużycie wody
Po wybraniu odpowiedniej wielkości i rodzaju pralki czas zatroszczyć się o jakość urządzenia. Pralki dostępne w Polsce posiadają klasy energetyczne od A+ do A+++, przy czym ta druga jest najbardziej energooszczędna. Realne różnice w kosztach eksploatacji są jednak niewielkie. Lepiej spojrzeć na to, ile dana pralka mniej więcej zużyje wody w ciągu roku, chociaż to też w pewnym stopniu określa już klasa.
Silnik
Kolejnym aspektem, od którego powinien zależeć wybór pralki, jest silnik. Można trafić albo na szczotkowy, albo na bezszczotkowy (inwerterowy). Ten pierwszy występuje w tańszych modelach, jest mniej trwały niż silnik inwerterowy (dlatego jego gwarancja to maksymalnie pięć lat, a nie dwadzieścia), a na dodatek głośniej działa. Silniki bezszczotkowe pojawiają się już w coraz to tańszych modelach i prawdopodobnie za jakiś czas całkowicie wyprą pralki szczotkowe.
Dodatkowe funkcje
Takich funkcji jest całe szereg. Istotna na pewno będzie ilość i zróżnicowanie programów prania. Niektórym przyda się funkcja blokady rodzicielskiej, a innym programowanie czasowe. Warto zwrócić uwagę na to, czy pralka ma funkcję automatyki wagowej, dzięki której sama odpowiednia dobiera ilość wody na podstawie obciążenia bębna. Można zdecydować się również na programator elektroniczny, który będzie trwalszy niż tradycyjne przyciski.